Idag är det Världstoalettdagen! Följ livesändning från Toaletter utan gränser

Ekolagen har varit stöttande partner till den ideella föreningen Toaletter utan gränser sedan föreningen bildades. Ett fantastiskt ideellt arbete från föreningens styrelse. Följ TUGS webbsändning idag kl 16:30-18.00 där även jag kommer att delta. Anmäl dig gärna till seminariet genom webbformuläret

Visste du att mer än 2,5 miljarder människor saknar tillgång till en fungerande toalett? Gör skillnad – gör som Ekolagen – gå in och skänk en toa på föreningens hemsida När jag en gång i tiden fyllde 50 skramlade vi in några fina tusenlappar istället för presenter. Det kändes fint att kunna bidra.

Till i dag har föreningen finansierat 349 toaletter i olika utvecklingsländer. Alla medel som samlas in för toaletterna går oavkortat till mottagare i utvecklingsländerna, med avdrag för kostnader för hemsida etc..

Scroll to Top